Următoarea migraţiune a popoarelor va avea un caracter interplanetar.
Īmprejurările sunt mai īntotdeauna grele. Şi fiecare obţine ce vrea, dar ceea ce vrea cu adevărat, nu ceea ce spune că i-ar plăcea să aibă; ceea ce se obţine prin neprecupeţit sacrificiu, īnfrāngānd lenea, nestăruind asupra scrupulelor. Īmprejur...
Vii sunt numai cei care-şi prefac ideile īn fapte, dau realitate cuvintelor rostite, trec pe plan existenţial conceptele şi visările planului ideativ.
Dacă plāngi pentru că soarele a dispărut din viaţa ta, lacrimile te vor īmpiedica să vezi stelele.
Ce pot să-ţi spun decāt că totul e bine aşa cum trebuie să fie, ochii plāng sau rād īn adāncurile infinitului uitat din noi, oamenii se nasc şi mor la ruleta sorţii plătită cu jetoane de Destin, cerul e bāntuit cānd de seninul fericirii cānd de norii sufe...
Poezia este īnsăşi viaţa, e umbra şi lumina care catifelează natura şi dă omului senzaţia că trăieşte cu planete lui īn cer.
Cānd te naşti, tu plāngi şi lumea se bucură. Cānd mori, tu te bucuri şi lumea plānge.
Daca razi toti vor rade cu tine.
Daca plangi vei plange singur.
Plānge trecutul īn fiorul clipei pe care o răsuflăm
Viata este prea scurta pentru a fi mica: niciodata sa nu te explici, niciodata sa nu te plangi
Daca esti destul de destept sa nu deplangi trecutul pentru ceea ce nu a cunoscut, sa te compatimesti pe tine pentru ceea ce trecutul a cunoscut ( "Magicianul" de John Fowles )
Ştiinţa este o plantă delicată căreia nu īi place un grădinar care are obiceiul de a o apuca de rădăcini ca să vadă dacă creşte aşa cum trebuie.
Cand plangi, niciodata sa nu iti stergi lacrimile, ci lasa-le sa iti spele ranile.
Plangi cu sufletul,fara a-ti umezii ochii,razi pentru a putea reusi, iubeste pentru a-ti umple inima cu adevarata dragoste. e tot ce-ti trebuie pt a putea fi fericit
Plangi cu sufletul,fara a-ti umezii ochii,razi pentru a putea reusi, iubeste pentru a-ti umple inima cu adevarata dragoste. e tot ce-ti trebuie pt a putea fi fericit.
Dacă mai avem lacrimi şi putem plānge, īnseamnă că tot a mai rămas un pic de speranţă.
Avantajul Pămāntului: e singura planetă (cunoscută) īn care īncap oamenii, zeii şi toate celelalte forme de speranţă şi irealitate.
Zambeste, si toata lumea iti va zambi; plangi si vei plange mereu singur...
Toata lumea doreste sa ajunga la batranete, dar cand a ajuns se plange de ea
Nu te plange ca ai ajuns la batranete. La multi li s-a refuzat acest privilegiu
Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele. - Rabindranath Tagore
Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi.
G. J. G. Marquez
Cuvintele sunt lacrimile celor care ar fi vrut asa de mult sa planga si nu au putut" LUCIAN BLAGA
Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi.
G. J. G. Marquez
Nu plange pentru ca s-a terminat, zambeste pentru ca s-a petrecut.
G. J. G. Marquez
Nu va fie teama de viitor, nu plangeti pentru trecut. (Percy Bysshe Shelley)
Omul a inventat limbajul pentru a-si satisface nevoia de a se plange. - Anonim
Nu sunt vegetarian pentru ca iubesc animalele, sunt vegetarian pentru ca urasc plantele. - Anonim
Niciodată să nu mergi la un doctor căruia i-au murit plantele din birou. - Anonim
Politica īncinge iar planeta. Noroc că vine o nouă eră glaciară
Pagina :
1 |
2 |
3 |
4 |
Urmatoarea»